ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի պատվիրակությունը Գերմանիա այցի շրջանակում հուլիսի 5-ին հանդիպել է ԳԴՀ Բունդեսթագի Սոցիալ -դեմոկրատական կուսակցության (SPD) արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակ Նիլս Շմիդի, Բունդեսթագի նույն խմբակցության պատգամավորներ Դիրք Վիզեի, Յոհաննես Շրափսի եւ Մարթին Գերսթերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային իրադրության, միջազգային համագործակցության եւ երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանն ուղղված հարցեր:
Հայկական պատվիրակությունը ներկայացրել է հետպատերազմյան իրավիճակը Հայաստանում եւ տարածաշրջանում, բարձրաձայնել հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության մարտահրավերները: Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման հետ կապված հիմնահարցերը:

On July 5, the delegation of the RA NA Armenia-Germany Friendship Group within the framework of the visit to Berlin met with the Foreign Policy Spokesman of the Social Democratic Party (SPD) of the FRG Bundestag Nils Schmid, deputies of the same Faction of the Bundestag Dirk Wiese, Johannes Schraps and Martin Gerster.
During the meeting issues on the regional situation, international cooperation and the expansion and deepening of bilateral parliamentary relations were discussed.
The Armenian delegation presented the post-war situation in Armenia and in the region, voiced the challenges of the protection of the Armenian cultural heritage. The main issues related to the implementation of the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement were discussed.