ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի պատվիրակությունը Գերմանիա այցի շրջանակում հուլիսի 5-ին հանդիպել է ԳԴՀ Բունդեսթագի Սոցիալ -դեմոկրատական կուսակցության (SPD) արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակ Նիլս Շմիդի, Բունդեսթագի նույն խմբակցության պատգամավորներ Դիրք Վիզեի, Յոհաննես Շրափսի եւ Մարթին Գերսթերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային իրադրության, միջազգային համագործակցության եւ երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանն ուղղված հարցեր:
Հայկական պատվիրակությունը ներկայացրել է հետպատերազմյան իրավիճակը Հայաստանում եւ տարածաշրջանում, բարձրաձայնել հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության մարտահրավերները: Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման հետ կապված հիմնահարցերը:

5 июля делегация группы дружбы НС Армения-Германия в рамках визита в ФРГ встретилась со спикером Социал-демократической партии (СДПГ) Бундестага по внешнеполитическим вопросам Нильсом Шмидом, депутатами той же фракции Дирком Визе, Йоханнесом Шрапсом и Мартином Герстером.
В ходе встречи обсуждались региональная ситуация, международное сотрудничество и вопросы расширения и углубления двусторонних парламентских отношений.
Армянская делегация представила послевоенную ситуацию в Армении и регионе, подняла проблемы сохранения армянского культурного наследия. Обсуждены вопросы реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС.